Czy ucieczka przed jednolitym podatkiem będzie trudna dla polskich przedsiębiorców?


książka_okulary_sąd

Czy wprowadzenie jednolitego podatku będzie oznaczało podwyżkę obciążeń dla najlepiej zarabiających przedsiębiorców rozliczających się w PIT, zwłaszcza odprowadzających podatki według stawki liniowej? Ewentualnie według Pana oceny, jak duża będzie podwyżka?

Wprowadzenie jednolitego podatku w oczywisty sposób spowoduje podwyżkę obciążeń fiskalnych przedsiębiorców. Być może zyskają na tym wyłącznie Ci zarabiający najmniej. Nie jestem w stanie oszacować, o ile wzrosną te obciążenia ze względu na ciągłe zmiany komunikatów od strony rządowej.

Czy w Pana ocenie, nowa danina będzie zaprojektowana w taki sposób, aby była odporna na próby optymalizacji? Jakie są na to szanse?

Generalnie taki jest cel ministerstwa finansów. Jednakże nie wyobrażam sobie całkowitego uszczelnienia możliwości obniżenia podstawy opodatkowania. Co prawda w połączeniu z istnieniem klauzuli generalnej obejścia prawa podatkowego nie będzie to przy większych kwotach łatwe. Na pewno będzie się wiązać ze wzrostem ryzyka działalności, jednak naturalną reakcją przedsiębiorców będzie próba zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Część z nich prawdopodobnie założy firmy za granicą. Jest to również swoista forma optymalizacji. Spodziewam się również, wzrostu szarej strefy.

Czy gdyby proponowane przepisy weszły w życie, to Pana zdaniem przedsiębiorcy chętnie będą podejmować próby w zakresie optymalizacji? I czy z punktu finansowego będzie to opłacalny proces?

Obserwowaliśmy proces odwrotny przy wprowadzeniu podatku liniowego. Przedsiębiorcom przestało się opłacać szukać innych dróg wyjścia, ponieważ opodatkowanie było na akceptowalnym poziomie. Teraz dojdzie do odwrotnej sytuacji. Państwo ćwiczyło już tą zasadę, choćby na podatku akcyzowym. Im wyższy podatek, tym mniejsze wpływy budżetowe. W tym sensie nie sądzę, żeby finansowo było to dla państwa polskiego opłacalne.

Czy przedsiębiorcy będą próbować uciec przed nowelizacją przepisów w kierunku zakładania spółek i rozliczanie się jako osoba prawna? Czy taki scenariusz ma sens i czy jest to w ogóle możliwe?

Oczywiście można rozważyć taki scenariusz. Należy jednak pamiętać, że opodatkowanie z punktu widzenia prowadzącego działalność w formie spółki z o.o. (udziałowca spółki) to nie tylko podatek dochodowy od osób prawnych, ale również podatek od dywidendy. Efektywnie właściciel przedsięwzięcia zapłaci więc powyżej 30% podatku, co i tak może być efektywnie tańsze. Progi do założenia spółki z o.o. nie są wysokie, więc jest to możliwe, aczkolwiek trzeba wkalkulować koszty dodatkowe w postaci prowadzenia pełnej księgowości i obowiązkowego ujawniania pewnych zdarzeń w rejestrze sądowym.

Czy wobec nowych przepisów, część podatników będzie starała się przenieść swój biznes poza Polskę, rejestrując działalność w innym bardziej przyjaznym podatkowo kraju? I czy to w ogóle będzie opłacalne i co ważniejsze legalne?

Jak już mówiłem, jest to jedna z dostępnych opcji optymalizacji. Swoboda przepływu usług i osób w ramach UE umożliwia takie rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o istnieniu przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mogą spowodować, że i tak cześć dochodów będzie opodatkowana w Polsce poprzez istnienie tak zwanego zakładu. Zakładanie firmy za granicą jest jak najbardziej działaniem legalnym. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim stosowaniu ustaw podatkowych przy różnych typach biznesu.

Czy przedsiębiorcy może jednak skorzystają z optymalizacji PIT, tj. będą bardziej zainteresowani drogą zmniejszania podatku zwiększając koszty uzyskania przychodów? Czy to realne rozwiązanie i przede wszystkim bezpieczne dla podatnika?

Takie działanie zawsze wiąże się z ryzykiem, bowiem koszty muszą być związane z uzyskiwanym przychodem. W konsekwencji próba wprowadzenia wszelkich sztucznych rozwiązań wiąże się z poważnym  ryzykiem. Nadal jednak mamy do czynienia ze swobodą umów, w związku z tym można sobie wyobrazić pewne przesunięcia podstawy opodatkowania, które będą zgodne z prawem.


autor wypowiedzi: Piotr Kościańczuk
Doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Skłodowscy
27.10.2016 Marki

Zmiany w PCC w 2019 roku

17 April 2019
Zgodnie z ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz...

"Wyższy limit w kwocie 10 000 zł dla ulepszeń środków trwałych przyjętych do użytkowania przed 1 stycznia 2018 roku”

17 April 2019
Z dniem 1 stycznia 2018 roku zwiększył się limit umożliwiający jednorazowe zaliczenie w koszty wydatków na nabycie oraz ulepszenie środków trwałych i wartości...

Ulga termomodernizacyjna

17 April 2019
1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowa ulga termomodernizacyjna.  Z ulgi tej korzystać mogą osoby fizyczne  opłacające podatek według skali podatkowej, podatku liniowego lub...

Podatek od niezrealizowanych zysków „exit tax”

17 April 2019
Z dniem 1 stycznia 2019 wprowadzono do ustaw o podatku dochodowym (CIT - art. 24f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, PIT - art. 30da ust. 2 ustawy o podatku...

Nowe zasady rozliczania straty podatkowej

17 April 2019
Od nowego roku podatnikom łatwiej jest rozliczyć stratę, jeżeli ta nie przekracza wysokości 5 mln zł.

Podatek od przychodów z budynków

18 February 2019
Art. 30g ustawy o pdof Art. 24b ustawy o pdop

Kryptowaluty już nie takie krypto

18 February 2019
Od 2019 roku diametralnie zmieniają się zasady opodatkowania przychodów z kryptowalut.

Wynagrodzenie małżonka kosztem uzyskania przychodu

15 February 2019
Do końca 2018 r. do kosztów uzyskania przychodów nie mogła być zaliczana wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia...

Kontrole PUODO w 2019 roku

15 February 2019
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) stosowane jest od maja 2018 roku. Organem, który nadzoruje właściwe przestrzeganie przez przedsiębiorców...

Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia

15 February 2019
Celem przedmiotowego artykułu jest rozważenie problemu możliwości oraz zasad wypowiedzenia umowy o pracę w okresie przed rozpoczęciem okresu zatrudniania .

Masz pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Marki - siedziba
ul. Kościuszki 43, 05-270 Marki

tel. (+48 22) 242 60 00
fax (+48 22) 242 60 01
biuro@sklodowscy.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 18:00

Warszawa - oddział
ul. Poznańska 16/4, 00-680 Warszawa

tel. (+48 22) 242 61 80

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00-16:00

Wołomin - oddział
ul. Przejazd 3/5, 05-200 Wołomin

tel. (+48 22) 242 61 50

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 17:00

 

Białystok - oddział
ul. Branickiego 17A, 15-085 Białystok

tel. (+48 85) 733 09 70

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00