Skłodowscy

Start
O firmie
Kontakt

Dostawa towarów używanych - niekorzystne zmiany od 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 ustawodawca wprowadza kolejne zmiany w ustawie o Vat. Jedna z istotnych zmian dotyczy obrotu towarami używanymi. Do tej pory wielu przedsiębiorców korzystało z zapisu ustawy umożliwiającego zwolnienia z VAT obrotu towarami używanymi. Niestety niebawem można będzie zapomnieć o tym przywileju. Ustawodawca wprowadza zmianę szczególnie niekorzystną dla podatnika. Porównajmy brzmienie przepisów:

Obecnie art. 43 ust 1 pkt 2 brzmi: Zwalnia się od podatku:

 2) dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przy czym towar używany to ruchomość używana przez podatnika, co najmniej pół roku.

Po nowelizacji artykuł będzie miał zupełnie inne brzmienie:

Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku:

2) dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zmiana ta powodujeże od nowego roku sprzedając nawet używaną bardzo długo ruchomość, kupioną na umowę kupna sprzedaży, wprowadzoną do firmy  jako wkład lub w formie oświadczenia, kupioną na fakturę Vat marża, kupioną ze stawką zwolnioną, będzie trzeba sprzedać ze stawką 23%.

Mając na uwadze istotną, niekorzystną zmianę w ustawie warto przed końcem roku zastanowić się czy w naszej firmie nie istnieją ruchomości; środki trwałe, wyposażenie, których sprzedaż planujemy niebawem lub które przestały być przydatne. Jeśli takie posiadamy decyzję o sprzedaży powinnyśmy podjąć do końca 2013 r. Skorzystamy wtedy ze zwolnienia dotyczącego sprzedaży rzeczy używanych, (jeśli oczywiście nie przysługiwało nam prawo odliczenia Vat przy zakupie).

A co z samochodami osobowymi, przy zakupie, których mieliśmy prawo do odliczenia tylko części VAT i następnie sprzedaży przy których najczęściej korzystano ze zwolnienia?

Otóż, na chwilę obecną nie został zmieniony przepis zawarty w Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 w sprawie wykonania niektórych przepisów mówiący, że możemy zastosować zwolnienie z Vat przy sprzedaży samochodu osobowego, jeśli odliczyliśmy przy nabyciu 60% vat-u nie więcej niż 6 tys. (lub 50% nie więcej niż 5 tys.) i używaliśmy samochód powyżej pół roku. Obecnie trwają prace nad zmianą tego przepisu. Będziemy informować o postępie prac nad zmianami w następnych artykułach.

 

 

Agata Wróblewska

Kancelaria Podatkowa Skłodowscy                                                        październik 2013


DATA PUBLIKACJI: 2013-11-05 > Pozostałe aktualności