Biuro Rachunkowe czy samodzielna księgowość?


Rozpoczynając działalność gospodarczą, staje się przed wieloma trudnymi wyborami. Jednym z nich jest zdecydowanie się na prowadzenie samodzielnej księgowości lub zdecydowanie się na jej outsourcing do wybranego biura rachunkowego. Należy uważnie zważyć wszystkie za i przeciw każdej opcji, ponieważ z jednej można zaoszczędzić, a z drugiej mieć pewność (choć nie we wszystkich przypadkach), iż zobowiązania skarbowe i wobec ZUSu zostaną wypełnione prawidłowo przez wybrane biuro rachunkowe, biegłego rewidenta czy kancelarię prawną oferującą doradztwo podatkowe.

Jeśli dany przedsiębiorca zdecyduje się na outsourcing tej części swojej działalności do podmiotu zewnętrznego, musi wybrać odpowiednią instytucję, która spełni jego oczekiwania względem jakości doradztwa podatkowego. Decydując się na biuro rachunkowe lub inny podmiot świadczący takie usługi, najlepiej skorzystać z rekomendacji kogoś już korzystającego z takiej formy outsourcingu - jest to najbezpieczniejsza opcja dla raczkującego przedsiębiorcy, ponieważ może wykorzystać doświadczenie kogoś, kto już się zorientował w jakości biur rachunkowych na rynku. Oczywiście, można również podczas wyboru kierować się reklamami - tutaj biura stoją na lepszych pozycjach niż doradcy podatkowi i biegli rewidenci, ponieważ ci ostatni mogą się reklamować jedynie w ograniczonym zakresie. Mogą to czynić jedynie wtedy, gdy nie narusza to ich niezależności, godności i uczciwości, zasad etyki, a także tajemnicy zawodowej.

Ważnym jest, aby przed rozpoczęciem współpracy z biurem rachunkowym lub inną firmą oferującą usługi doradztwa podatkowego, zapytać jak długo biuro działa na rynku, jak wielu klientów korzysta z ich usług i czy jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Prowadząc działalność gospodarczą na przedsiębiorcy ciąży - zgodnie z zasadą samoopodatkowania - obowiązek obliczania należnych fiskusowi podatków oraz wywiązywania się z obowiązków dokumentacyjnych. Biura rachunkowe robią to wszystko, a także wiele więcej - zajmują się kompleksowym doradztwem podatkowym, obliczaniem, składaniem deklaracji, kontaktami z urzędami i reprezentowaniem klienta w sądzie. Wystarczy tylko udzielić biuru rachunkowemu niezbędnych do tego informacji i przekazywać dokumenty księgowe. Zakres współpracy może być różny - zależy to od ilości pracowników, dokumentów księgowych, którymi biuro musi się zająć, miejscowości, rozmiaru samej działalności.

Inną opcją jest zakładanie własnych komórek finansowo-księgowych, ale zazwyczaj pozwolić sobie na to mogą jedynie większe i dobrze prosperujące firmy. Z kolei argumentem przemawiającym za outsourcingiem księgowości do biur rachunkowych i innych podmiotów oferujących podobne usługi jest możliwość skupienia się na własnej firmie, bez ryzykowania kłopotów z fiskusem. Nawet błąd popełniony przez biuro nie musi nieść zagrożenia dla działalności, gdy dana firma oferująca doradztwo podatkowe jest ubezpieczona.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.